Tahad suvevaheajaks tööle minna? Või mõtlesid kinni haarata sõbra ema pakutud võimalusest kord nädalas pärast kooli tema firmas paberitööd teha? Hea mõte – omateenitud raha palgapäeval kontol näha on ikka hoopis teine tunne, kui vanematelt taskuraha küsida. Lisaks võid aeg-ajalt erinevaid tööotsi proovides teada saada, mida sulle tulevikus oma pärisametina teha meeldiks. Või vastupidi – ka see, kui avastad, et üks või teine töö ikka üldse ei meeldi, on tegelikult kasulik teadmine.
 

Kui tahad suveks malevasse minna, pead tegutsema hakkama juba kevadel, sest malevasse registreerimine algab just siis. Kui malevatöö ei tõmba ning soovid kätt proovida mõnes firmas, siis enne kui töölemineku ära otsustad, uuri selle firma tausta. Tööleping tasub kindlasti vormistada kirjalikult ning ettevaatlik tasub olla siis, kui tööandja ei taha mingil põhjusel sinuga kirjalikku lepingut teha. Lisaks töölepingule on olemas ka näiteks käsundusleping ja töövõtuleping.
 

Enne kui sa ükskõik millisele paberile alla kirjutad, loe see hoolega läbi. Kui midagi jääb arusaamatuks, küsi üle – kui juba allkirja alla paned, tähendab see, et oled kirjapanduga nõus.
 

Tutvu kindlasti sellega, millised piirangud – nii tehtava töö kui tööaja mõttes – kehtivad alaealistele töötamise puhul – tööandja peaks neid küll teadma, kuid kindlasti on kasulik, kui sa ka ise oma õigusi tunned.
 

Tähtis teema on palk ja maksud. Kuigi maksud peab sinu palgast kinni tööandja, tasub sinul vähemalt vahet teha sellel, mis on brutopalk ja mis netopalk.
 

Ja muidugi mõtle läbi, mida oma esimese palgaga teha, et seda mitte pisiasjade ostmisele lihtsalt niisama ära kulutada. Võib-olla on sul plaanis mõni suurem ost või tahad hoopis suvel teenitu kõrvale panna, et järgmistel kuudel sealt jaokaupa taskurahale lisa võtta?

 

Siin saad alustada oma eelarve koostamist.